Pohony brán

Ako vybrať správny pohon brány?

  • Dôležitý pri výbere posuvnej brány je správny pohon. Je nevyhnutné brať ohľad na váhu tela brány a podľa toho pohon určiť (výrobca vždy uvádza jeho nosnosť).
  • Tiež je dôležité zvážiť, ako často bude brána (a teda i pohon) využívaná. Pre jedno až päť otvorení za hodinu Vám postačí jednoduchý základný pohon, pri väčšej frekvencii brány je vhodné zvoliť záťažový pohon ktorý zvládne desiatky otvorení za hodinu. Takýto pohon býva cenovo náročnejší, avšak táto investícia sa vyplatí viac ako riskovať preťaženie základného pohonu a s tým spojené okamžité problémy (nedostanem sa do svojho domu) a ďalšie nepríjemnosti (reklamácia).
  • Správny predajca by Vám mal vedieť poradiť s voľbou pohonu, doporučiť najvhodnejšie riešenie a tiež popísať iné záludnosti tohto užitočného zariadenia (väčšinou spojené s montážou a nastavením). To by ale bolo na samostatnú kapitolu.
  • Druhou možnosťou je zvoliť bránu ovládanú manuálne, bez pohonu. Táto možnosť je lacnejšia: okrem ceny za pohonu ušetríte aj za hrebeňovú lištu (Zubatú). Táto varianta je samozrejme výrazne nepohodlnejšia.

Akým spôsobom môžem ovládať bránu?

Ovládať bránu môžeme niekoľkými spôsobmi. Môžete zvoliť klasický staromódny ovládač, alebo sa vložiť do rúk šikovného dodávateľa zvoliť pohodlnejšie a variabilnejšie riešenia. Riešení je niekoľko:

  • začneme klasickým ovládačom. Na ovládači s viacerými kanálmi môžete nastaviť viac funkcií. Napríklad máte posuvnú bránu a nemáte malú bránku pre peší vstup. Aby ste nemuseli zakaždým peším prechodom cez bránu otvárať celé telo brány, nastavíte jednu z funkcií iba na otvorenie brány do 100 cm. Tým Vám vznikne prechod pre peších bez nutnosti otvárať celú bránu. Viac kanálov na ovládaču môžete využiť i na iné funkcie.
  • otváranie brány pomocou kľúčového spínaču – spínač namontujete kdekoľvek – priamo na bránu, na stenu alebo na samostatný stĺpik s ďalším panelom (napr. zvončeky).
  • otváranie brány pomocou mobilného telefónu – viazané na konkrétnu SIM-kartu ktorá je súčasťou GSM ovládača (niekde v blízkosti brány). Jednoducho zavoláte na číslo SIM karty ktorá je v ovládači – svoju bránu tak vlastne prezvoníte a tým otovríte. Ovládanie brány je v podstate nieje obmedzené vzdialenosťou. K tomuto spôsobu je však nutné kúpiť GSM ovládač (náklad navyše), avšak odpadnú Vám starosti s výmenou batérií v ovládačoch.
  • kódová klávesnica – obľúbený spôsob otvárania brány pre bytovky, alebo priestory s veľkou fluktuáciou. Nepotrebujete investovať do mnoho kusov ovládačov, stačí keď každému kto je v objekte vítaný poviete kód pre otvorenie posuvnej brány. Naopak nevýhodou je menšia bezpečnosť: kód ktorý sa jednoducho predáva ústnym podaním sa môže (i nedbalosťou) dostať do nesprávnych uší.
  • časový spínač brány – využijete v objekte je pevne daná prevádzka. V podstate elektronický vrátnik, ktorý otvorí a zatvorí v pravý čas.
  • čítačka odtlačku prstu – v prípade že by ste chceli otváranie brány prísne personalizovať, je tu táto možnosť. Osobne si skôr myslím že ide o drobný výstrelok, ale proti gustu žiaden dišputát.
  • najjednoduchšie na koniec – obyčajný tlačítkový spínač