Kované brány

Kované oplotenie a brány slúžia hlavne k ochrane majetku, majú však i estetickú funkciu. Kované brány vznikajú zvarovaním ťažkých plnokovových elementov,  niekedy v umeleckom kováčstve, niekedy v priemyselnej výrobe. Niektoré umelecké kováčstva sa prispôsobili ťažkej situácií na trhu  – začali dovážať kované polotovary z Číny a kompletovať kované výrobky na Slovensku. Obecne je dnes ťažké určiť ktorý výrobok je slovenský, čínsky či európsky.

Posuvné kované brány

Posuvné brány pomáhajú šetriť priestor hlavne tam, kde nieje možné do vjazdu inštalovať krídlovú bránu. Takáto situácia nastane napríklad pri výjazde priamo do terénu kde je prudké stúpanie, či situácie kde by krídla brány zasahovali do komunikácie tak, že by ohrozili chodcov či premávku.

Posuvné brány sa delia na samonosné a koľajové posuvné brány. Zo skúseností môžem doporučiť samonosné brány.

Prečo samonosnú posuvnú bránu?
Kvôli nesporným výhodám nájdete v našej ponuke iba samonosné brány. U koľajových brán je nepomerne náročnejšia údržba a riziko opakovaného zasekávania brány. Problém u koľajovej brány nastáva hlavne v zime, kedy dochádza k zamŕzaniu koľaje, alebo je koľaj pod vrstvou snehu. Manuálne ovládanú posuvnú bránu môžete uzamknúť hákovým zámkom.

Krídlové kované brány

Krídlové brány sú vhodné na miesto, kde si z priestorových dôvodov nemôžete umiestniť posuvnú bránu. Samonosná posuvná brána potrebuje na zasunutie svojho tela 1,45 krát dlhší priestor ako je dĺžka prejazdu. Toto číslo je ideálom, avšak podľa veľkosti brány je možné ísť s toleranciou nižšie a zabezpečiť priestor na zasunutie od 1,33 násobku dĺžky prejazdu.

V prípade že takúto dispozíciu nemáte, riešením je krídlová brána. Prvou podmienkou je rovinatý terén (krídlovú bránu neotvoríte do kopca) a tiež priestor pre otváranie krídla tak, aby krídla nevadili v premávke apod. Krídlová brána má špecifický pohon s riadiacou jednotkou. Nastavenie funkcií je veľmi variabilné – s viackanálovým ovládačom a s ďalšími zariadeniami môžete spraviť obsluhu brány pohodlnejšiu.

Pri krídlovej bráne je dobré (podľa dispozície objektu) zvážiť extra pár fotobuniek, zvlášť v priestore kde sa často vyskytujú malé deti.

Estetický vzhľad brány

V prípade že chcete mať bránu presne podľa svojich predstáv, je možné zakúpiť kovové telo brány z jaklových profilov a následne sám na toto telo aplikovať výplň podľa svojich preferencií. Do profilov na bráne jednoducho navŕtate diery a upevníte akúkoľvek vlastnú výplň (drevo, plast, plastové plotovky a iné materiály). Tento variant býva cenovo veľmi výhodný.

Kované brány – povrchová úprava

Pri kúpe kovanej brány dbajte na kvalitu povrchovej úpravy. Asi najúčinnejšou ochranou je žiarové zinkovanie. Táto metóda je síce náročná, na druhej strane Vám žiarové zinkovanie zaručí ochranu pre kované brány proti korózií a učiní Vašu bránu či plot v podstate bezúdržbový. U predajcu sa vždy informujte o povrchovej úprave a neuspokojte sa s krátkou odpoveďou. Zima, dažde a vietor preveria povrch kovanej brány a pri nedostatočnej úprave Vám za dva roky môžu ostať len oči pre plač.